Cyberbezpieczeństwo – jakie są główne źródła zagrożeń?

Ogromny rozwój Internetu sprawia, że firmy i użytkownicy prywatni muszą coraz większy nacisk kłaść na dbanie o swoje bezpieczeństwo teleinformatyczne. Z praktycznego punktu widzenia celem ataku może okazać się każdy, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z głównymi źródłami zagrożeń, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie się przed nimi uchronić.

Ataki typu DDoS

W ostatnim czasie bardzo dużym zagrożeniem są ataki typu DDoS, czyli tzw. „rozproszona odmowa usługi”. Ataki tego typu zazwyczaj przeprowadzane są w tym samym czasie z wielu różnych komputerów, a ich głównym zadaniem jest zawieszenie strony internetowej albo wybranego serwisu. Aby zabezpieczyć się przede tego typu atakami warto skorzystać z pomocy porządnego oprogramowania antywirusowego. Przydać mogą się również specjalne zapory sieciowe i filtry.

Phishing i pharming

Bardzo dużym zagrożeniem w dzisiejszych czasach jest również phishing i pharming. Mowa tutaj o podszywaniu się pod zaufane osoby lub instytucje w celu wyłudzenia poufnych danych. Phishing do ataku bardzo często wykorzystuje pocztę elektroniczną, dlatego też uważać należy na podejrzane załączniki. Pharming to z kolei przekierowanie użytkowników na fałszywe witryny internetowe. Aby zabezpieczyć się przede tego typu atakiem pamiętać należy o tym, aby zawsze dokładnie sprawdza adres strony www.

Cyberbezpieczeństwo – najpopularniejsze zagrożenia

Jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo, to dla większości użytkowników sieci najpopularniejszymi zagrożeniami są boty, trojany, robaki i boty sieciowe. Zagrożenia tego typu bardzo często automatycznie instalują się z różnymi aplikacjami komputerowymi i co najgorsze potrafią narobić bardzo wiele szkód. Uważać należy przede wszystkim na groźne trojany, których podstawowym zadaniem jest przejęcie kontroli nad zarażonym systemem, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wykraść ważne dane. Aby zabezpieczyć się przede tego typu szkodnikami pamiętać należy o systematycznej aktualizacji nie tylko systemu operacyjnego, ale również wszystkich aplikacji z których się korzysta. Oprócz skutecznego oprogramowania antywirusowego warto postawić również na certyfikaty SSL. Bardzo ważne jest również to, aby przeszkolić pracowników – więcej o cyberbezpieczenstwie można przeczytać na: www.pwc.pl/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo.html.