Czujniki tlenku węgla – urządzenia ratujące życie

czujnik tlenku węgla

Czujniki tlenku węgla to urządzenie, które pozwala wykryć szkodliwy czad. Jest szczególnie potrzebny podczas sezonu grzewczego, gdzie występuje wysokie ryzyko zatrudnia się gazem.

czujnik tlenku węgla

Czujnik czadu – dlaczego jego posiadanie jest tak istotne?

Ze względu na toksyczność dla ludzkiego organizmu, wdychany czad jest nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu i może powodować silne bóle głowy, śpiączkę, a w skrajnych przypadkach śmierć. Ze względu na właściwości gazu, jak bezbarwność i bezwonność ciężko o ostrzeżenie przed takim zagrożeniem, dlatego czujniki wydają się niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, gdzie występuje kuchenka gazowa, piece czy kotły gazowe i inne urządzenia zasilane tym źródłem. Zaleca się montaż czujników w niewielkiej wysokości od podłogi, oscylującej między 140-150 cm nad podłogą i w bliskiej odległości od wyżej wskazanych urządzeń, nie dalej niż 6 m.

Jak działa czujnik czadu?

Zasada jego działania jest prosta. We wnętrzu pomieszczenia jest zainstalowany wykrywacz gazu – tlenku węgla. Ma on za zadanie nieustannie kontrolować jego stężeniu w powietrzu. Każdy z wykrywaczy ma ustawioną skalę i reaguje, kiedy zostanie przekroczony. Odbywa się to za sprawą ogniwa elektrochemicznego, w nim zachodzi reakcja utleniania tlenku węgla, ta powoduje przepływ prądu i włączenie sygnału alarmowego. Ten sygnał to znak, że gazu jest za duże i przekracza minimalną wartość. Czujnik daje o tym znać w postaci ostrzeżeń świetlnych lub dźwiękowych. Czas w tym przypadku jest istotny, dlatego wysokiej jakości czujniki mają szczególnie czuły system.