Dzisiejszy świat nie byłby w stanie poradzić sobie bez prądu elektrycznego. Obecnie aż trudno sobie wyobrazić przeżycie choćby jednego dnia bez zasilania. Najczęściej prąd pobierany jest z sieci elektrycznej obecnej w budynkach. Wiele zastosowań, zwłaszcza jeśli mowa o przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, czy różnego rodzaju instalacjach (np. systemy zabezpieczeń), wymaga użycia przenośnych i odnawialnych źródeł energii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest w takim wypadku akumulator 12V.
Jaka jest techniczna podstawa działania akumulatora?
Działanie akumulatora 12V wiąże się z samorzutnym przebiegiem reakcji chemicznych, których niejako efektem ubocznym jest przepływ prądu elektrycznego, który może zasilić obwody konkretnego urządzenia. W zależności od rodzaju akumulatora w przebiegające reakcje zaangażowane są różne rodzaje związków chemicznych. Wspólną cechą tych wszystkich procesów jest powstawanie swobodnych elektronów (nośników ładunku elektrycznego), które przepływając przez obwody urządzenia, dostarczają energii elektrycznej.
Jakie są rodzaje akumulatorów?
Istnieją różne rodzaje akumulatorów 12V (link) na co dzień wykorzystywane w licznych urządzeniach. Ich nazwy pochodzą od wewnętrznej budowy akumulatora, a konkretniej od budowy ogniw chemicznych, które stanowią ich główną część. Wyróżnić można zatem akumulatory ołowiowe (nazwa pochodzi od elektrod, które są wykonane z ołowiu i zanurzone są w roztworze kwasu siarkowego). Jest to jeden z najpopularniejszych typów akumulatorów. Coraz większą popularność zyskują również akumulatory litowo-jonowe, które znalazły zastosowanie w sprzęcie elektronicznym różnego rodzaju.