Czym są wkładki bezpiecznikowe nh?

wkładki bezpiecznikowe nh

Obecnie na rynku natrafimy na różne wkładki bezpiecznikowe nh. Stosuje się je między innymi w przemyśle, budownictwie, jak i w innych gospodarczych branżach. Bardzo dobrze sprawdzają się w roli zabezpieczenia przeciwzwarciowego w instalacjach. Zwarciowa zdolność wyłączenia wkładek bezpiecznikowych nh to aż 120 kA. 

Nierzadko używa się ich wraz z wyłącznikiem. W takim przypadku bezpiecznikowa wkładka ogranicza ilość dopływającego zwarciowego prądu do wyłączników, który mógłby przewyższać ich zdolność zwarciową do wyłączenia. 

Co je wyróżnia? 

Wyróżnia je krótszy czas zadziałania i podczas wyłączania zwarciowego prądu wydzielają mniejsze ilości energii w obwodzie. Różnorodność oferowanych wkładek, jeśli chodzi o ich charakterystykę czasowo-prądową, jest wynikiem różnych parametrów aparatury, jak i układów zabezpieczających. 

Nierzadko ważne są również warunki, w których pracuje wybrane urządzenie i miejsce, w jakim będzie zainstalowane. Wkładki topikowe są najszybciej działającymi zabezpieczeniami zwarciowymi dostępnymi na rynku o małych rozmiarach. Mają one w jak najszybszym czasie wyeliminować zakłóceniowe prądy. 

Zalety wkładek bezpiecznikowych nh

Wkładka bezpiecznikowa typu nh wyróżnia się niezawodnością, stosunkowo niską ceną, jak i prostotą wymiany. Możliwość szerokiego jej zastosowania sprawi, iż nie tylko sprawdzi się ona lepiej aniżeli inne rozwiązania, ale w przypadku pewnych instalacji i miejsc, będzie wręcz niezastąpiona. 

Wśród najważniejszych zalet tego typu wkładek bezpiecznikowych, należy wymienić: 

  • niezawodną konstrukcję pozbawioną ruchomych styków,
  • sporą zdolność zwarciową do wyłączenia,
  • właściwe zabezpieczenie aparatury przed czynnikami takimi, jak elektrodynamiczne i cieplne działanie na zwarciowe prądy,
  • sporą wytrzymałość na warunki zewnętrzne (topik we wkładce nie będzie narażony na bezpośrednie kontaktowanie się ze środowiskiem dzięki temu, iż położony jest on w uszczelnionym korpusie), 
  • możliwość kontrolowania zabezpieczającego systemu przy uwzględnieniu selektywności (charakterystyki wkładek będą ze sobą zgodne i zapewnią zabezpieczenie wielowymiarowe urządzeń znajdujących się w instalacji), 
  • szybki czas działania, który redukuje skutki powodowane elektrycznym łukiem podczas zwarcia, 
  • możliwość szybkiego zlikwidowania awarii, jak i przywracania właściwego funkcjonowania obwodu,
  • bezpieczne używanie i możliwość łatwej wymiany już przepalonej wkładki, 
  • niski koszt i niska cena zabezpieczeń tym bardziej, jeśli chodzi o wysokie zakresy zwarciowych w układzie chronionym.