Czym się różnią ekrany telewizora

Oferowane na rynku telewizory, są dostępne z ekranami wyświetlającymi obraz różnej jakości. Nie w każdym przypadku ekran o wydawałoby się najwyższej rozdzielczości, sprawdzi się dobrze. Czasami starsza technologia okazuje się zaskakująco dobra.

HD Ready, Full HD i 4K

Najbardziej popularnymi rozdzielczościami ekranów są kolejno:
– HD Ready: 1366×768,
-Full HD: 1920×1080,
-4K(UHD): 3840×2160.

W przypadku rozdzielczości 4k, nie mówimy o cztery razy lepszej rozdzielczości obrazu, a o większej liczbie pikseli. Rozdzielczość w tym przypadku jest lepsza dwukrotnie. Na dzień dzisiejszy technologia HD Ready, oraz Full HD nie są rozwijane, co nie oznacza, że są gorsze od technologii UHD. Parametry takie jak głębokość czerni, czy kontrast w telewizorach Full HD będzie niejednokrotnie lepsza, niż w odbiornikach UHD. Zakup ekranów o jakości wyświetlanego obrazu Full HD, oraz UHD, ma sens wyłącznie gdy interesują nas duże rozmiary telewizorów. Im większy telewizor, tym lepsza powinna być jego matryca.

Mały telewizor o gorszej rozdzielczości

W przypadku mniejszych odbiorników lepszym wyborem będzie ekran o rozdzielczości Full HD, czy nawet HD Ready. Telewizory 32 cale są jedynymi wartymi uwagi modelami na rynku wyświetlającymi obraz w jakości HD Ready. W ekranach tej rozdzielczości różnica w jakości obrazu HD Ready, a Full HD jest niezauważalna. Małe telewizory 32 cale są właściwie już małą niszą na rynku, lecz można jeszcze spotkać takie w jakości HD Ready, nie odbiegające jakościowo od droższych modlei Full HD, oraz UHD.