Dlaczego warto ustawiać kontrolę dostępu?

Wiele programów i aplikacji pozwala na ustalenie kontroli dostępu. Jest to ciekawa i wartościowa funkcja, z której warto korzystać z wielu powodów. Dlaczego warto jej używać? Co ona daje w praktyce? Czy warto ją znać?

Bezpieczeństwo

Kontrola dostępu może zabezpieczyć niektóre treści przed niepowołanymi oczami. To bardzo ważne z kilku różnych względów. Kontrola dostępu może także zabezpieczyć dzieci przed oglądaniem niewłaściwych treści np. filmów nieprzeznaczonych dla ich grupy wiekowej. Kontrola może też ochronić prywatne pliki przed osobami, które nie powinny ich widzieć. Może chodzić np. o umowy, wyciągi bankowe lub jakiekolwiek inne pliki, które nie powinny być szerokodostępne. Ten najprostszy sposób zabezpieczeń nie jest niezawodny, ale można go wprowadzić właściwie na każdym rodzaju urządzenia – komputerach, smartphonach, tabletach, a nawet telewizorach.

Kontrola nad ilością czasu

Jak łatwo się domyślić kontrolowanie dostępu np. do niektórych programów pozwala też wpływ na to, jak długo są one używane. Chodzi o to, że osoba uprawniona musi wydać zezwolenie na dostęp np. poprzez wpisanie hasła lub pinu. Użytkownik nie może później samodzielnie skorzystać z niego ponownie, bo po prostu go nie zna. Oznacza to, że wystarczy wyłączyć program o umówionej porze lub godzinie, by przerwać korzystanie z niego oraz by nie mogło ono być samowolnie wznowione. To bardzo ważne, bo pomaga zwłaszcza rodzicom i opiekunom w dopilnowaniu, by ich podopieczny nie spędzał zbyt dużo czasu przed ekranem.