Jaki przedłużacz mieszkaniowy warto wybrać?

Współcześnie w domach i mieszkaniach używana jest spora ilość sprzętu elektronicznego, co wiąże się z potrzebą posiadania dużej liczby gniazd zasilających, które powinny się znajdować z dala od ścian, w których są umieszczane. W takich przypadkach rozwiązaniem okazało się stosowanie przedłużaczy mieszkaniowych. Obecnie przedłużacze i listwy zasilające są niezbędnym wyposażeniem takich miejsc jak mieszkania, biura czy sklepy. 

Przedłużacze mieszkaniowe są wykorzystywane również poza obrębami mieszkań (na klatkach schodowych czy w piwnicach). Jednak ważną kwestią jest dobór odpowiedniego przedłużacza.

Jak dobrać odpowiedni przedłużacz mieszkaniowy?

Właściwy wybór przedłużacza jest konieczny, jeżeli chcemy zachować bezpieczne użytkowanie sprzętu i sprawne ich działanie oraz zapewnić ich długą żywotność. Odpowiednio dobrany przedłużacz mieszkaniowy kupiony w Eldor24 uchroni nasze mienie przed ryzykiem pożaru, zapewni bezpieczną i trwałą pracę urządzeń elektronicznych. Odpowiedni sznur elektryczny zapewni bezpieczeństwo posiadanemu sprzętowi nawet w sezonie burzowym (który w ostatnich latach nabiera na sile). Warto pamiętać, że nagły skok napięcia może spowodować nieodwracalne szkody, a nawet zniszczenie sprzętu.

Z tego powodu należy zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową, która zagwarantuje natychmiastowe odłączenie zasilania, gdy pojawi się nagły i niebezpieczny skok napięcia. Już minimum ochrony zapewniają listwy filtrujące (odcinają zasilanie, gdy urządzenie podłączone ulegnie awarii). Z kolei przedłużacze mieszkaniowe z bezpiecznikami topikowymi odetną prąd w chwili skoku napięcia.

Inne zalety

Natomiast największe bezpieczeństwo zapewniają listwy antyprzepięciowe z warystorem lub diodami transilowymi, gdyż podczas skoku napięcia pochłaniają energię i natychmiast odłączają urządzenie, a dodatkowo minimalizują ryzyko uszkodzenia podłączonego sprzętu.

Przy wyborze przedłużacza należy zwrócić uwagę także na jego parametry jak:

– rodzaj przedłużacza(z uwagi na stopień zabezpieczenia przed awarią);

– ilość gniazd, która jest potrzebna;

– największe możliwe obciążenie dla listwy(poprzez wskazanie, jakie urządzenia będą do listwy podłączone i jaką będzie ich wspólna moc)

– absorpcja energii, przy czym najniższa zalecana to ok. 400J, ale im wyższa wartość, tym lepszy czas reakcji listwy na skok napięcia;

– wyposażenie w zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe, które minimalizują niekorzystne działanie fal radiowych czy elektromagnetycznych;

– posiadanie wyłączników pozwalających na samodzielne odłączenie zasilania czy

– zaopatrzenie w tryb energooszczędny, który odłącza urządzenie będące w stanie czuwania.