Kamera IP – gdzie można ją wykorzystać?

O tym, że kamerę IP można wykorzystać w zastosowaniach domowych i biurowych, wie chyba każdy. Mało kto jednak wie, że te nowoczesne moduły mogą być również montowane w układach decydujących o ludzkim zdrowiu, a nawet życiu. Oto przykłady kilku takich zastosowań.

Przejazdy kolejowo – drogowe

Choć zdecydowana większość przejazdów kolejowo – drogowych jest monitorowana za pomocą systemów telewizji przemysłowej, to jednak coraz większa liczba nastawni obsługuje również kamery IP. Istnieje szereg zalet związanych z ich montażem. Najważniejsze z nich to bezawaryjność, możliwość obserwacji wybranych sektorów przejazdu, funkcja zdalnej obsługi kamery i duża pojemność układu zapisującego dane.

Automatyka przeciwpożarowa

Nowoczesne kamery IP znajdują również bardzo szerokie zastosowanie w nowoczesnych systemach automatyki przemysłowej. Dlaczego? Chociażby dlatego, że można je wykorzystywać do obserwacji miejsc zagrożonych wystąpieniem pożaru. Co więcej, standardowa kamera IP posiada szereg wejść, umożliwiających połączenie jej z wieloma innymi czujnikami. Dzięki temu może się ona uaktywniać np. w sytuacji nagłego podwyższenia temperatury otoczenia lub wykrycia ulatniającego się dymu.

Kilka słów podsumowania

Powyższe przykłady to tylko niektóre z wielu możliwych zastosowań kamer IP w roli form zabezpieczeń ludzkiego życia, zdrowia, a nawet mienia. W rzeczywistości ich zastosowanie jest o wiele szersze, co niejako wynika z ich specyfikacji technicznej i ogromnego, technologicznego potencjału.