Na co zwracać uwagę, kupując słuchawki bezprzewodowe?

Zakup słuchawek bezprzewodowych nie jest wcale prosty. Na rynku jest ogromny wybór, który może działać na konsumentów w sposób dezorientujący. Warto więc przygotować się do zakupu i sprawdzić, na co trzeba koniecznie zwracać uwagę, decydując się na własne słuchawki?

Rodzaj przesyłu

Są dwa rodzaje przesyłu, z których mogą korzystać słuchawki bezprzewodowe. Mogą one wykorzystywać technologię bluetooth lub łącza radiowe. Oba te przesyły troszkę się od siebie różnią. Słuchawki bluetooth bezprzewodowe mogą odrobinę spłaszczać dźwięk, zwłaszcza z pliku nagranego w formacie mp3. Wynika to z faktu, że plik ten jest już mocno skompresowany, a bluetooth kompresuje go dodatkowo. W takim wypadku dźwięk słyszalny w słuchawkach może odbiegać od doskonałości. Równocześnie warto jednak zaznaczyć, że różnica jest wyczuwalna tylko dla ludzi z bardzo dobrym słuchem muzycznym. W przypadku fal radiowych trzeba się z kolei liczyć z możliwymi zakłóceniami, jeśli chwilowo różne fale będą się na siebie nakładać. To chwilowe komplikacje.

Czułość słuchawek bezprzewodowych

Inaczej jest to wskaźnik SPL lub sensitivity. W przypadku słuchawek bezprzewodowych mówi on o tym, jak głośno grają słuchawki. Im wyższy jest ten parametr, tym bardziej czułe są słuchawki, a co za tym idzie – grają głośniej. Musimy mieć to na względzie, jeśli chcemy używać słuchawek np. w komunikacji miejskiej, w której atakują nas liczne hałasy. Jeśli słuchawki będą miały zbyt małą czułość, może się okazać, że miejski zgiełk zagłuszy muzykę.