Porządny telewizor LED – co trzeba o nim wiedzieć?

Telewizory LED zdobywają z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które w najbliższym czasie planują kupić nowy telewizor LED, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na jaki model warto postawić.

Sposób podświetlania ma znaczenie

Telewizor LED (np. https://www.emanta.pl/telewizory) może mieć podświetlany ekran krawędziowo albo w sposób pełny. W tym pierwszym wypadku telewizory mają specjalne diody LED umieszczone po bokach ekranu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykonanie bardzo cienkiego ekranu. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że w tańszych modelach telewizory mogą mieć mniejszy lub większy problem z równomiernym podświetlaniem matrycy. Z praktycznego punktu widzenia w takiej sytuacji obraz będzie nieco jaśniejszy na bokach. Przy pełnym podświetleniu, diody LED umieszczone są za wyświetlaczem. W chwili obecnej jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. W nowszych modelach zastosowano specjalne funkcje, które wyłączają diody przy ciemnym obrazie. Dzięki temu mechanizmowi można uzyskać bardzo wysoki kontrast i poprawną głębię czerni.

Jaka wielkość?

Aby wybrać dobry telewizor LED warto zwrócić uwagę także na jego wielkość. W dzisiejszych czasach królują przede wszystkim telewizory od 40 do 65 cali. Wybór konkretnego modelu zależy nie tylko od naszych indywidualnych preferencji i zasobności portfela, ale również od wielkości pomieszczenia w którym stać będzie telewizor. Przy 65 calowym telewizorze, odległość widza od ekranu powinna wynosić około 3 metrów.