Rodzaje czytników RFID

Czytnik RFID pozwala zbudować system, który rozwiąże problemy z obserwowaniem firmowego majątku lub osób. Czytnik ten jest więc naturalnym następcą kodów kreskowych, jednak jest to technologia znacznie efektywniejsza i trwalsza. Dzięki niemi coroczna inwentaryzacja jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Jakie rodzaje czytników RFID wyróżniamy? Co warto o nich wiedzieć? Odpowiedź poniżej.

Czytnik RFID – standard częstotliwości

Ten czynnik pozwala wyróżnić: standard LF czyli Low Frequency co oznacza standard niskiej częstotliwości. Wykorzystują one zakres od 30 do 300 kHz. Jest ona najczęściej wykorzystywany do oznakowania zwierzaków. Standard HF czyli High Frequency – obejmuje on częstotliwość od 3 do 30 mHz. Dzięki niemu można odczytać dane nawet w odległości 1,5m. Ostatni standard to Ultra High Frequency, który działa w zakresie od 300 mHz do GHz. Umożliwia on odczyty i zapisy w odległości nawet do 15 m.

Czytnik związany z zapisywaniem danych

Czytnik RFID może posiadać różne właściwości. Są czytniki, które służą wyłącznie do odczytu danych czyli np. RO. Inne, z kolei pozwalają na jednorazowy zapis, bez możliwości ich edycji czy usuwania danych (takie czytniki to WORM. Są także czytniki RFID, które umożliwiają wielokrotne zapisywanie/modyfikowanie i odczytywanie danych. Takie czytniki nazywane są RW. Są one najbardziej popularne w wielu firmach ze względu na ich efektywność i możliwość częstego użycia.