Technologia Switch Poe

Jeden z najważniejszych składników wchodzących w całościowy system monitoringu to Switch Poe.

Co się kryje za tym pojęciem? Switch od razu kojarzy się połączeniem sieciowym. Urządzenie takie ma lub niemal każdy miał posiadając w domu internet.

Bardziej powszechne było to jeszcze kilka i kilkanaście lat temu gdy laptopy były luksusem a normalne i powszechne było posiadanie komputerów stacjonarnych, do których to sygnał internetowy docierał poprzez tzw kabel sieciowy. Dziś w naszej domowej sieci zwykle wystarcza router – switch, który jednocześnie wysyła sygnał bezprzewodowo. Przez co jest to bardzo wygodne gdy łączy się za pomocą laptopów, tabletów i smartfonów, gdyż urządzenia te zmieniają swoje położenie i nie mogą być ograniczane połączeniem kablowym.

Ale Switch w technologii Poe to połączenie w jedno całego systemu monitoringu, na który składają się wszystkie kamery umieszczone dookoła posiadłości. Także czujniki ruchu i rejestratory, w zależności od tego jak bardzo rozbudowana jest sieć monitorująca.

Poe to z kolei skrót od określenia Power over Ethernet. Co sugeruje, że chodzi tu o system dostarczania mocy zasilającej urządzenia połączone siecią Ethernet, czyli taką, którą zwyczajowo były połączone komputery stacjonarne w sieci domowej, biurze czy sieci osiedlowej lub akademickiej i zanim rozprzestrzeniła się tak bardzo technologia bezprzewodowa.

Jednak jak wiadomo to nie zawsze można wykorzystać tak technologię bezprzewodową. Wraz ze wzrostem odległości od routera słabnie sygnał. Na odległości kilkadziesiąt i kilkaset metrów niezawodne jest połączenie tradycyjnymi kablami.