Telewizja przemysłowa jako element systemów bezpieczeństwa

Współcześnie w budynkach firmowych telewizja przemysłowa, która nazywana bywa również monitoringiem wizyjnym, jest podstawowym elementem systemów zarządzania bezpieczeństwem. Szczególnie takie miejsca, jak banki czy obiekty użyteczności publicznej trudno sobie wyobrazić bez działającej w nich telewizji przemysłowej.

Monitorowanie pomieszczeń
W różnych firmach mogą występować odmienne potrzeby w zakresie monitorowania różnych pomieszczeń. Wymagać tego mogą między innymi:

  • sortownie
  • magazyny
  • hale przemysłowe
  • pomieszczenia, gdzie wykonywana jest niebezpieczna praca.
    W wielu firmach telewizja przemysłowa / cctv jest używana w celu kontrolowania pracowników. Wówczas staje się ona często elementem systemu kontrolowania dostępu.

Jak działa telewizja przemysłowa?
Celem telewizji cctv może być jedynie odbieranie obrazu, ale również archiwizowanie czy wyświetlanie rejestrowanego obrazu. Jednocześnie zarejestrowany i archiwizowany obraz może być również poddawany przetwarzaniu. Oczywiście to jakie mają być cele korzystania z telewizji przemysłowej zależą od konkretnych potrzeb występujących w budynkach firmowych czy użyteczności publicznej.
Im bardziej rozbudowany ma być system monitoringu wizyjnego, tym znacznie więcej urządzeń będzie w nim niezbędna. Systemy telewizji przemysłowej mogą opierać się na działaniu jednego, jak też kilkuset urządzeń. W systemie można wykorzystać tylko kamery i monitory, ale również rejestratory czy przewody transmisyjne w przypadku systemów, które nie są bezprzewodowe.