Macbook Pro

macbook pro

Decydując się na zakup laptopa, warto przyjrzeć się opcji, którą ma do zaoferowania amerykańska firma, posiada swoją siedzibę w Dolinie Krzemowej – Apple. Spośród jej komputerów przenośnych mamy do wyboru dwa: Macbook Air oraz Macbook Pro. Warto się przyjrzeć szczególnie temu drugiemu. Jak sama jego nazwa może sugerować, jest on kierowany głównie do osób, które potrzebują sprzętu o wysokich podzespołach, umożliwiającego im szybką i komfortową pracę przy wymagających projektach, w skrócie profesjonalistów.

Podzespoły

Na szczególne wyróżnienie zasługuje nowy, 8- rdzeniowy procesor M1, który charakteryzuje się wyższą (2,8 raza) wydajnością w porównaniu do urządzenia z poprzedniej generacji. Procesor ten umożliwia szybkie korzystanie z wymagających programów. Jest to niezbędne w niektórych zawodach, jak na przykład grafik komputerowy. M1 posiada również 4 energooszczędne rdzenie, które umożliwiają na dziesięciokrotnie mniejsze zużycie energii

Wydajna bateria, która jest zamontowana w urządzeniu, pozwala na wiele godzin używania sprzętu bez ładowania — zgodnie z zapewnieniami producenta wystarczy ona na 20 godzin korzystania z urządzenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które często się przemieszczają i nie mają okazji do podładowania swojego laptopa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Decydując się na Macbooka Pro warto wspomnieć o wyświetlaczu Retina o rozdzielczości ekranu 2560 × 1600. Teksty, które na nim są wyświetlane są wyraźne i ostre, a zdjęcia odpowiednio odwzorowują barwy. Tuż pod ekranem urządzenia znajduje się TouchBar, na którym można uzyskać podpowiedzi do obecnie wyszukiwanego hasła czy inne przydatne funkcje. Matryca ekranu jest błyszcząca, co oferuje wyższy kontrast. Minusem takiej matrycy jest pogorszony komfort pracy w miejscach o dużym natężeniu światła dziennego, gdyż pojawia się tzw. efekt lustra.

Na wyróżnienie zasługuje również klawiatura, w której jest zastosowany mechanizm nożycowy. Umożliwia on ciche i płynne pisanie, co może być przydatne w zawodach, które wymagają długiej pracy z tekstem. Jest ona podświetlana, więc można z niej korzystać nawet w sytuacjach, kiedy pod ręką nie ma żadnego innego źródła światła. 

Sprzęt posiada też czytnik linii papilarnych. Choć dla wielu osób, nie jest on niezbędny, to przyda się on osobom, które chciałyby skuteczniej zabezpieczyć Macbooka Pro niż za pomocą hasła. Urządzenie jest również wyposażone w kamerę internetową, głośniki oraz mikrofon, dzięki czemu można za jego pomocą korzystać z aplikacji, które obsługują wideo rozmowy, np. Zoom czy Skype. Na pokładzie sprzętu znajdują się 2 złącza Thunderbolt, brak w nim jednak dobrze znanych portów, takich jak na przykład HDMI, VGA czy powszechnie używane złącze USB.

macbook pro

Podsumowanie

Sprzęt, jakim jest Macbook Pro to dobry sprzęt, jednak może nie być on dobrą opcją dla osób, które zdążyły się już przyzwyczaić do laptopów z systemem Windows. Urządzenie to ma inny system operacyjny, odmienną klawiaturę, więc może on nie przypaść do gustu, w szczególności ludziom, którzy przez wiele lat pracowali na innym urządzeniu i go polubili. Warto jednak przyjrzeć się ofercie sprzętu od marki Apple w sklepie iSpot, a być znajdziesz coś dla siebie.